Program polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko meningokokom dla nastolatków i młodych dorosłych na lata
Celem programu jest uzyskanie wśród uczestników programu wysokiego poziomu wiedzy w zakresie czynników ryzyka, przebiegu oraz profilaktyki zakażeń meningokokowych oraz zwiększenie odsetka osób z populacji docelowej programu zaszczepionych przeciwko meningokokom.
Świadczenia zaplanowane w programie
- Działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu populacji.
- Wizyta kwalifikacyjna przeprowadzona przez osobę uprawnioną wraz z edukacją pacjenta oraz rodzica/opiekuna prawnego (w przypadku nastolatków w wieku 11-15 r.ż.).
- Szczepienie przeciwko meningokokom grupy A, C, W135, Y (wraz z ankietą badania poziomu wiedzy i satysfakcji).
Kto może uczestniczyć w programie?
Program jest kierowany do wszystkich nastolatków w wieku 11-19 r.ż., a także do młodych dorosłych w wieku 20-25 r.ż. z grup ryzyka zachorowania na inwazyjną chorobę meningokową z terenu m.st. Warszawy. Za młodych dorosłych w wieku 20-25 r. ż., narażonych na ryzyko zachorowania na tę chorobę, uznano populację należącą do następujących grup: personel medyczny, osoby przebywające w zbiorowiskach (m.in. pracownicy placówek oświatowych i szkół wyższych, studenci), osoby deklarujące podejmowanie zachowań sprzyjających zakażeniu (kontakt z nosicielem lub osobą chorą), osoby podróżujące, osoby z niedoborami odporności (m.in. z anatomiczną lub czynnościową asplenią, zakażeni wirusem HIV, z nowotworem złośliwym, chorobą reumatyczną, przewlekłą chorobą nerek i wątroby, leczeni ekulizumabem z powodu napadowej nocnej hemoglobinurii lub atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego, osoby przed i po przeszczepieniu szpiku, osoby leczone immunosupresyjnie).
Szczegóły dotyczące możliwości zapisywania się do programu podamy wkrótce.
Program jest finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.